Publikace a zdroje o udržitelné architektuře
Rozcestník zdrojů na aktuální témata v udržitelnosti v architektuře. Adaptační opatření, cirkulární architektura, uhlíková stopa, energetická efektivita, certifikace udržitelnosti a další oblasti.
Rozcestník zdrojů na aktuální témata v udržitelnosti v architektuře. Adaptační opatření, cirkulární architektura, uhlíková stopa, energetická efektivita, certifikace udržitelnosti a další oblasti.
Nařízení o stavebních výrobcích (CPR) je klíčovým právním rámcem, který harmonizuje podmínky uvádění stavebních výrobků na trh EU tím, že zavádí jednotné technické specifikace a označení CE, což usnadňuje volný pohyb těchto výrobků na jednotném trhu. Nařízení CPR stanovuje požadavky na bezpečnost, funkční vlastnosti a udržitelnost stavebních výrobků, a zároveň umožňuje členským státům zavádět specifické národní požadavky na ochranu zdraví, bezpečnosti a životního prostředí v souvislosti s jejich používáním. CPR rovněž zajišťuje, že výrobky splňují základní požadavky na stavby, jako jsou mechanická odolnost, požární bezpečnost a energetická úspornost.
Směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která nahradila směrnici o nefinančním vykazování NFRD (Non-Financial Reporting Directive), rozšiřuje požadavky na povinné vykazování informací o udržitelnosti firem na širší okruh společností v EU, včetně menších podniků a poboček zahraničních společností. Související Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti ESRS (European Sustainability Reporting Standards) stanovují konkrétní obsah, parametry a ukazatele pro 10 oblastí týkajících se udržitelnosti a určují způsob jakým mají být informace strukturovány a prezentovány, aby byly jasné a srovnatelné mezi různými společnostmi.
Směrnice o energetické účinnosti (Energy Efficiency Directive, EED), původně přijatá v roce 2012, je klíčovou součástí balíčku Fit for 55 a usiluje o zvýšení energetické účinnosti v Evropské unii. Jejím cílem je snížit spotřebu energie a emise skleníkových plynů a posílit udržitelný růst. Nová verze směrnice stanovuje ambicióznější cíle a klade důraz na větší zapojení členských států a konkrétní opatření k dosažení cílů energetických úspor.
Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) si klade za cíl zlepšit energetickou náročnost budov v Evropské unii (EU) s přihlédnutím ke specifickým klimatickým a místním podmínkám. Tato legislativa udává směr, jakým se členské státy mají vydat, aby dosáhly do roku 2050 bezemisního fondu budov.
Zelená dohoda pro Evropu neboli European Green Deal je souborem politických iniciativ, jejichž cílem je nasměrovat EU na cestu ekologické transformace a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. V rámci EU díky Green Dealu vznikly sektorové strategie a legislativní iniciativy pro zelenou tranzici sektoru budov, energetiky, průmyslu a dalších odvětví.
EU Taxonomie je klasifikační systém, který na základě technických screeningových kritérií stanoví, zda lze hospodářskou aktivitu považovat za environmentálně udržitelnou. Cílem je směřovat kapitál investorů, případně i dotace z Evropských fondů směrem k udržitelným projektům, řídit rizika spojená se změnou klimatu a podporovat transparentnost.
Fit for 55 je legislativní balíček, který byl předložen v červenci 2021 v rámci Evropského právního rámce pro klima a Zelené dohody pro Evropu. Cílem je snížit do roku 2030 čisté emise skleníkových plynů v Evropě nejméně o 55 % ve srovnání s úrovní z roku 1990 a zároveň dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050.
REPowerEU představuje klíčové legislativní návrhy začleněné do širšího strategického plánu, jehož cílem je snížit závislost EU na ruských fosilních palivech a urychlit přechod k obnovitelným zdrojům energie. Návrhy se zaměřují na posílení energetické bezpečnosti, modernizaci energetické infrastruktury a podporu udržitelnosti prostřednictvím nových reforem a investic. V rámci plánu REPowerEU Komise navrhla cílené změny stávajících právních předpisů v oblasti energetiky, konkrétně směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED III), směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD IV) a směrnice o energetické účinnosti (EED) s tím, že většina cílených změn se týká RED III.
Nařízení o zveřejňování informací v oblasti udržitelných financí (SFDR) je nařízení Evropské unie zaměřené na zvýšení transparentnosti v oblasti udržitelných financí. Cílem je pomoci investorům lépe pochopit, jak jejich investice ovlivňují udržitelnost a zda odpovídají jejich hodnotám. Zároveň si nařízení klade za cíl omezit greenwashing – tedy mylné prezentování produktů jako udržitelnějších, než ve skutečnosti jsou – a zajistit tak, aby investoři nebyli uvedeni v omyl falešnými nebo přehnanými tvrzeními.
Směrnice (EU) 2023/2413 (RED III) představuje významný posun v úsilí Evropské unie o přechod na energii z obnovitelných zdrojů a snížení závislosti na fosilních palivech. Tato směrnice aktualizuje a doplňuje předchozí legislativu (zejména směrnici 2018/2001) a vymezuje nové, ambicióznější cíle pro využívání energie z obnovitelných zdrojů.