Publikace a zdroje o udržitelné architektuře
Rozcestník zdrojů na aktuální témata v udržitelnosti v architektuře. Adaptační opatření, cirkulární architektura, uhlíková stopa, energetická efektivita, certifikace udržitelnosti a další oblasti.
Rozcestník zdrojů na aktuální témata v udržitelnosti v architektuře. Adaptační opatření, cirkulární architektura, uhlíková stopa, energetická efektivita, certifikace udržitelnosti a další oblasti.
BREEAM vznikl ve Velké Británii v roce 1990 a je nejstarším hodnotícím systémem budov na světě. V rámci tohoto systému lze hodnotit budovy v různých fázích životního cyklu, tedy od projektu a výstavby, přes provoz budovy, až po rekonstrukci nebo fit-out. Certifikace posuzuje vliv budovy na okolí, spotřebu vody a energie, použité materiály, kvalitu vnitřního prostředí a uživatelské atributy nezbytné pro jejich efektivní využívání. V ČR je tento systém hojně využívaný zejména pro administrativní, průmyslové i rezidenční budovy.
LEED, neboli Leadership in Energy and Environmental Design, je jedním z nejuznávanějších certifikačních schémat na světě zaměřených na udržitelnost budov. Tento systém, uvedený v roce 1994, hodnotí širokou škálu faktorů, které ovlivňují udržitelnost budov a mají vliv na životní prostředí, uživatele a společnost jako celek. LEED poskytuje developerům, vlastníkům, provozovatelům a uživatelům budov strukturovaný rámec pro identifikaci a realizaci udržitelných řešení během návrhu, výstavby, provozu a správy budov. V ČR je tento systém hojně využívaný zejména pro certifikace administrativních a průmyslových objektů, v menší míře i pro certifikace interiérů.
Certifikace WELL byla uvedena v roce 2014 v USA. WELL dává prioritu zdraví a spokojenosti uživatelů budov. Hodnotící kritéria jsou založena na medicínském a vědeckém výzkumu v oblasti vlivu vnitřního prostředí budov na lidské zdraví a pohodu. Tato certifikace se hojně využívá i jako rozšíření k certifikacím LEED a BREEAM, které se soustředí převážně na environmentální kritéria s menším důrazem na pohodu a zdraví uživatelů. V ČR je certifikováno tímto systémem několik budov, převážně kanceláří.
SBToolCZ je český certifikační nástroj pro vyjádření úrovně kvality budov v souladu s principy udržitelné výstavby. Jde o českou lokalizaci mezinárodního systému SBTool vytvořeného organizací International Initiative for Sustainable Built Environment. Výhodou systému je návaznost na místní klimatické, stavební a legislativní podmínky. Na českém trhu je tento nástroj od roku 2010. V ČR je doposud certifikovaných několik desítek budov.
DGNB je certifikační systém, který vznikl v roce 2009 v Německu. Jedná se o mezinárodní standard certifikace udržitelnosti, který si klade za cíl podporovat udržitelnost ve stavebním prostředí prostřednictvím poskytování systematického přístupu k hodnocení udržitelnosti. V ČR je momentálně jedna budova certifikovaná pomocí tohoto systému.
Living Building Challenge (LBC) byl uveden v USA v roce 2006 a patří mezi nejpřísnější certifikace svého druhu. Aby budovy získaly tuto certifikaci v plném rozsahu, musí vyprodukovat více energie, než spotřebují, zachytávat a opakovaně využívat dešťovou vodu, která dopadá na pozemek, a být postaveny z ekologických a zdravých materiálů. Hlavním cílem tohoto systému je vytvářet budovy, které jsou schopny fungovat jako "živé organismy". V ČR prozatím není zatím žádná budova certifikována tímto systémem.